هیپنوتیزم چیست؟ چطور کار میکند؟ فواید و معایب آن چیست؟

هیپنوتیزم چیست؟ چطور کار میکند؟ فواید و معایب آن چیست؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 28 سپتامبر 2020

نویسنده: قدرت درون


چکیده مطلب:

دوست داری  هیپنوتیزم رو در سریع ترین زمان یاد بگیری؟ میخوای به کمک هیپنوتیزم عادت ها و یا بیماری هات رو درمان کنی؟ میخوای بدونی چیجوری با کمک خود هیپنوتیزم تمام بدنت رو ریلکس کنی؟ اگر حداقل به یکی از سوالات بالا پاسخ بله میدهید یعنی نیاز دارید تا دوره های آموزش هیپنوتیزم رو مشاهده […]


توضیحات

دوست داری  هیپنوتیزم رو در سریع ترین زمان یاد بگیری؟
میخوای به کمک هیپنوتیزم عادت ها و یا بیماری هات رو درمان کنی؟
میخوای بدونی چیجوری با کمک خود هیپنوتیزم تمام بدنت رو ریلکس کنی؟

اگر حداقل به یکی از سوالات بالا پاسخ بله میدهید یعنی نیاز دارید تا دوره های آموزش هیپنوتیزم رو مشاهده کنید، ما در سایت قدرت درون بیش از 5 ساعت دوره آموزشی در زمینه هیپنوتیزم منتشر کرده ایم که با تهیه یک عضویت ویژه میتوانید تمامی آنها را به طور کامل دانلود نمایید و هر هفته یک محتوای جدید دریافت کنید.

هیپنوتیزم یکی از شاخه های مهم علم روانشناسی است. امروزه کمتر کسی وجود دارد که هیپنتویزم را نشناسد ولی همیشه سوالاتی راجب هیپنوتیزم در ذهن ها وجود دارد که برای خیلی از افراد بی جواب مانده است.

اینکه هیپنوتیزم واقعا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ چطور کار می کند؟  و این قبیل سوال ها همیشه مطرح بوده است بنابراین تصمیم گرفتیم امروز در این مقاله پاسخ کاملی به این سوالات بدهیم پس در ادامه با سایت قدرت درون همراه باشید.

هیپنوتیزم چیست؟

نزدیک به 200 سال است که مردم در زمینه هیپنوتیزم (Hypnosis) با یکدیگر بحث میکنند؛ اما واقعا هیپنوتیزم چیست و چه معناست؟

هیپنتوتیزم شاخه ای از علم روانشناسی است؛ ولی جالب است که علم هنوز نمی تواند به طور کامل درباره نحوه کار کردن هیپنوتیزم توضیح دهد.

زیرا هیپنوتیزم یک شهر کوچک از دنیای ذهن انسان است. کار بسیار سخت و دشواری است که انسان ها بتوانند به طور کامل درک کنند که ذهنشان واقعا چطور کار میکند. اما علم روانشناسی ویژگی های و نحوه کار کردن برخی از مدل های هیپنوتیزم را تشخیص داده است.

هیپنوتیزم یک خواب نیست! فرد در حالت هیپنوتیزم کاملا هوشیار است. دانشمندان پی برده اند که کارکرد ذهن در حالت خواب و حالت هیپنوتیزم تفاوت های عظیمی دارد.

شما در این حالت کاملا آگاه هستید و به طور جدی بر روی موضوع مورد نظر تمرکز میکنید و ذهنتان موضوع های همانند آن را برای شما تفکیک میکند.

باور های اشتباه از هیپنوتیزم باعث شده مردم تصور کنند هر فردی که هیپنوتیزم می شود به تسلط هیپنوتیزمگر در می آید. اما این باور کاملا اشتباه است زیرا در این حالت هیپنوتیزم گر میکندتنها میتواند به گفت و گو با ضمیرناخودآگاه شما می بپردازد. به طور کلی هیپنوتیزم تلفیقی از تلقین، آرامش، افزایش خیال پردازی است.

تاریخچه هیپنوتیزم چیست و کجاست؟

به طور کامل نمی توان گفت هیپنوتیزم چه زمانی و توسط چه کسی یا کسانی کشف شده است.  برخی آن را به هندوها برخی به جیمز برید و برخی به فرانتس آنتوان مسمر و… نسبت می دهند. بحث هیپنوتیزم در طول تاریخ برای مردم بسیار داغ و سرگرم کننده بوده است. همین امر موجب شده خرافات، باور ها و دروغ های زیادی در ارتباط با آن شکل بگیرد.

هیپنوتیزم میتواند بیماری های زیادی اعم از بیماری های روانی و جسمی را درمان کند. اما درمان با این روش در طول تاریخ مخالفان زیادی داشته است. در برهه هایی از تاریخ استفاده از هیپنوتیزم برای درمان یک نوع جرم محسوب میشد و پزشک استفاده کننده از این روش را به زندان می انداختند. امروزه نیز افراد زیادی هستند که به این روش درمانی اعتقادی ندارند.

تاریخچه هیپنوتیزم چیست و کجاست؟

تاریخچه واژه هیپنوتیزم

واژه هیپنوتیزم ریشه یونانی دارد این واژه بر گرفته شده از واژه هیپنوس (به یونانی: Ύπνος) است. واژه هیپنوس در یونان باستان به معنای خواب است و همین باعث شده برخی هیپنوتیزم را با خواب و یا خوبیدن اشتباه بگیرند. البته امروزه یونانی ها از واژه Ξυπνήστε به جای واژه هیپنوس استفاده می کنند. در لغت نامه های فارسی هیپنوتیزم را به خواب مصنوعی معنا کرده اند. در طول تاریخ واژه هیپنوس به واژه هیپنوتیزم تغییر پیدا کرده است. اتین فلیکس پزشک اسکاتلندی در سال ۱۸۲۰ برای اولین بار از واژه هیپنوس استفاده کرد که این واژه و روش در طول زمان به کشورهای دیگر نیز انتقال پیدا کرد که کشورمان ایران نیز یکی از آنها بود. بهتر است که هیپنوتیزم را به ارتباط با ضمیرناخودآگاه معنی کرد.

هیپنوتیزم چطور کار میکند؟

 شما با دیدن فیلم و یا سریال، یک زندگی خیالی را تا حدودی به واقعیت نزدیک میبینید، به عبارت دیگر به طور کامل احساسات شما درگیر یک فیلم و یا سریالی که واقعیت ندارد میشود و ممکن است در طول مشاهده یک فیلم گریه کنید و یا بترسید و… با اینکه میدانید هیچکدوم از آن صحنه ها حقیقت ندارد!

 برخی از محققان و دانشمندان این احساسات را مدل هایی از خودهیپنوتیزم طبقه بندی میکنند. در هنگامی که فیلم یا سریالی را تماشا میکنید شما به حالت خلسه خواهید رفت و احساس 5 گانه شما ضعیف تر خواهد شد.

این مطلب رو هم بخون  دانلود کاملترین نسخه مستند فیلم راز 2006

در هیپنوتیزم تلقین بسیار بسیار قوی تر از حالت عادی است. به طور مثال اگر به شما تلقین شود که شما سخت تشنه هستید خشکی گلو و زبان هایتان را احساس میکنید. در این حالت، شما شدیداً تأثیر پذیر هستید. یعنی اگر هیپنوتیزم کننده به شما بگوید کاری را انجام دهید شما به احتمال زیاد آن را قبول خواهید کرد؛ که این مورد شامل اما و اگرها می باشد.

آموزش هیپنوتیزم

یادگیری هیپنوتیزم نیازمند زمان و تمرین زیاد است ما در سایت قدرت درون دوره های آموزش هیپنویتزم را برای کاربران علاقمند منتشر میکنیم. دوره آموزش هیپنوتیزم توسط خانم مریم رضایی محقق در زمینه هیپنوتیزم میتواند تا حدود زیادی مفاهیم هیپنوتیزم رو به شما آموزش دهد و جالب تر در این دوره شما هیپنوتیزم نیز میشوید. (این دوره به صورت کامل 35 دقیقه است، بخشی از این دوره را در قسمت زیر مشاهده میکنید)

در مرحله اول آموزش خود هیپنوتیزم به ریلکسیشن میپردازیم به عبارت دیگر باید آرامش سرتاسر بدن شما را فرا بگیرد. که آن را هنر وا نهادگی و یا آرمیدگی هم گفته میشه.

مرحله دوم pmr یا به عبارتی شل شدن تدریجی عظلات است. در این بخش تک تک ماهیچه ها را مرحله به مرحله آرام و ریلکس میکنیم معمولا از نوک پا تا سر شروع میشود که این بخش بسیار برای آرامش درونی و درمان برخی مشکلات روان تنی موثر است.

مرحله سوم ضمن ادامه ایجاد آرامش و عمیق تر کردن خلسه برای خارج کردن انرژی های منفی از بدن و جایگزین کردن انرژی های مثبت است. در این مرحله پس از جایگزین کردن انرژی آرام آرام از حالت خلسه بیرون می آییم.

درمان بیماری به کمک هیپنوتیزم

درمان بیماری به کمک هیپنوتیزم

هیپنوتیزم میتواند بیماری های جسمی و روانی و همینطور بیماری های غیرقابل درمان را درمان کند. در حالت هیپنوتیزم به راحتی میتوان با ضمیر ناخودآگاه ارتباط برقرار کرد. در این حالت حواس 5 گانه ما کم رنگ تر میشود ولی هشیار هستیم. برای دسترسی به ضمیر ناخودآگاه باید فرد در آرامش کامل باشد. با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه درمان بیماری ها امکان پذیر میشود. هر بیماری که در ما وجود دارد به نوعی با ضمیر ناخودآگاه ما در ارتباط است. به همین دلیل بیماری ها را میتوان به 2 دسته زیر تقسیم کرد.

ارتباط مستقیم با ضمیرناخودآگاه:

بیماری ها با احساسات ما رابطه مستقیم دارند. به طور مثال داشتن ترس، حس تنهایی، وسواس و… باعث ایجاد بیماری میشود. که داشتن این احساسات نیز دلایلی دارد که مستقیماً با ضمیرناخوداگاه ما در ارتباط است. با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه میتوان ریشه این احساسات را پیدا کرد و به درمان آن اقدام کرد.

ارتباط غیر مستقیم با ضمیرناخودآگاه:

در این دسته از بیماری ها تلقین و ایمان نقش اساسی را دارد. حتما شما هم افرادی را دیده اید که دچار بیماری های سختی شده اند و امیدی به درمان آنها نبوده ولی پس از مدتی آنها بهبود پیدا میکنند. در این نوع بیماری ها اصولا ایمان به بهبود در آن فرد باعث شکست دادن بیماری اش میشود.

به طور مثال افرادی هستند که با شروع فصل تابستان صورتشان جوش میزند. آنها به پزشک مراجعه میکنند ولی نهایت شاید بتوانند جوش های همان فصل را از بین ببرند ولی سال دیگر دوباره با شروع فصل تابستان جوش میزنند. این نوع بیماری ها به تلقین ما وابسته است.

انواع هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود: خود هیپنوتیزم و دگر هیپنوتیزم.

خود هیپنوتیزم به معنای این است که فرد خود، خود را هیپنوتیزم کند و دگر هیپنوتیزم به این معناست که شما توسط فرد دیگری هیپنوتیزم شوید. که شما در دگر هیپنوتیزم عمیق تر و خطرناک تر از خود هیپنوتیزم است. دگر هیپنوتیزم نیازمند متخصص است و برای درمان و تسکین بیماری های روانی و جسمی استفاده میشود ولی خود هیپنوتیزم برای از بین بردن احساساتی مانند استرس و یا فرار از افکار زیاد و تسکین سردرد استفاده میشود.

فواید و عوارض هیپنوتیزم:

از فواید هیپنوتیزم میتوان به ایجاد آرامش، سرحالی، شادابی پوست و از بین رفتن بیماری اشاره کرد و از عوارض آن نیز میتوان به شدید شدن احساسات و عواطف و تلقین های نادرست اشاره کرد. البته در کنار اینها فواید و عوارض دیگری هم وجود دارد ولی موارد گفته شده از اصلی ترین آنها می باشد. سالانه میلیون ها نفر از این روش استفاده میکنند و به کمک این روش بسیاری از مشکلات خود را برطرف میکنند.

 

 


دسته بندی: محتوای رایگان


3 پاسخ به “هیپنوتیزم چیست؟ چطور کار میکند؟ فواید و معایب آن چیست؟”

 1. علی گفت:

  سلام درود فراوان ممنون از اطلاعات مختصر و خوبتون خیلی علاقه دارم دنبال کنم و بیشتر از اون یاد بگیرم علمشو به صورت حرفه ای ولی متاسفانه نمیدونم از کجا شروع کنم یا پیش چه کسی برم چون کسی رو نمیشناسم تو شهرم. من استان قم زندگی میکنم.

  • سلام علی عزیز
   در حال حاضر چندین دوره آموزش هیپنوتیزم در سایت قرار داره که با تهیه یک عضویت ویژه میتونید تمامی آنها را به صورت کامل دانلود نمایید.

 2. Asadollah soleymani گفت:

  باسلام،ضمن سپاس از شما که این اطلاعات را به دیگران تقدیم میکنید خدا را شکر میکنم که با سایت شما آشنا شدم. سپاس
  اسداله سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپی رایت 2020 قدرت درون
تمامی حقوق وب سایت متعلق به قدرت درون می باشد.