پشتیبانی در تلگرام

تماس تلفنی

قانون جذب

هوش مالی چیست؟ دستیابی سریع به موفقیت های مالی

هوش مالی یک اصطلاح نسبتاً جدید در عرصه اقتصاد است؛ فردی که علم و دانش بالایی در زمینه اقتصاد و یا کسب درآمد دارد دارای هوش اقتصادی یا همان مالی بالایی است و بلعکس فردی که توانایی کمی در کسب درآمد و شناخت فرصت های اقتصادی دارد هوش اقتصادی پایین یا کمی دارد.

امروز در سایت قدرت درون قصد داریم تا شما را به طور کامل با هوش مالی آشنا کنیم و راه حل هایی جهت افزایش این هوش اقتصادی به شما بیاموزیم.

بیش از 10 ساعت سمینار و دوره پرطرفدار و محبوب آموزش هوش مالی از برترین اساتید جهان را به زبان فارسی ترجمه کرده ایم و در سایت قرار داده ایم. که برای دانلود این محتویات فقط کافی است یک اشتراک ویژه خریداری کنید.

مشاهده لیست دوره ها و سمینار های آموزش هوش مالی

خرید عضویت ویژه

هوش مالی چیست؟

هوش مالی نوعی هوش تجاری است که از دانش و مهارتهای به دست آمده از درک امور مالی و اصول حسابداری در دنیای تجارت تشکیل شده است.

اصطلاح نسبتاً جدید هوش مالی ریشه در وضعیت اقتصادی هر فردی دارد.

در اکثر شرکت ها و سازمان ها بین المللی میزان هوش مالی به عنوان یک ملاک مهم جهت استخدام کارمندان جدید می باشد زیرا هر چقدر میزان هوش اقتصادی بیشتر باشد منجر به بهبود نتایج مالی، افزایش روحیه کارمندان و کاهش دغدغه مالی کارمندان و کارایی بهتر کارمندان می شود.
همچنین این شرکت ها و سازمان ها در تلاش هستند تا هوش مالی کارمندان خود را افزایش دهند.

هوش اقتصادی یک مهارت ذاتی نیست، بلکه مجموعه ای از مهارتهای آموختنی است که می تواند توسعه پیدا کند.

تاریخچه هوش مالی

در سال 1954 پیتر دراکر در کتابش به نام مدیریت اشاره های جزئی ای به هوش مالی کرد؛ این کتاب شروعی برای آموزش و ظهور هوش اقتصادی بود.
در بخش زیر معروف ترین جمله موجود در کتاب مدیریت اثر پیتر دراکر که اشاره مستقیم به هوش مالی دارد را برای شما آماده کرده ایم:

“کارگر باید بداند که چطور کار او با کار کل جهان مرتبط است. او باید بداند که در اقتصاد دنیا چه جایگاهی دارد؛ اگر فاقد اطلاعات و قوانین اقتصادی جهان هستی باشد ، او هیچ انگیزه ای برای بهبود عملکرد خود نخواهد داشت. کارگر تا مادامی که درک نکند کسب ثروت نیازمند هوشی اقتصادی است نمی تواند به دولتمند تبدیل شود.”

افزایش هوش مالی

جهت افزایش هوش مالی ما نیز داریم تا درک خود را در چهار زمینه مهم افزایش دهیم:

درک پایه و اساس: افزایش هوش مالی نیاز به درک اصول اولیه اقتصاد زندگی روزمره از جمله صورت درآمد، ترازنامه(اطلاع از میزان افزایش و یا کاهش قیمت کالا ها) و صورت جریان پول دارد. همچنین نیاز به دانستن تفاوت بین پول نقد و سود دارد.

درک هنر: امور مالی و حسابداری یک هنر و همچنین یک علم است.
درک این دو رشته باعث می شود تا آنچه را که قابل اندازه گیری نیست را تعیین کنید. افزایش هنر تضمین می کند که مردم به درکی درست از هوش مالی برسند. زیرا اقتصاد قابل پیش بینی نیست و ما باید با هنر خود و بدون نیاز به پیش بینی دقیق اقتصاد آینده تصمیمات مالی با آینده روشن بگیریم.

درک تجزیه و تحلیل: مهم ترین عامل افزایش هوش مالی بالا بردن توانایی تجزیه و تحلیل اعداد در اندازه های بزرگ است. تجزیه و تحلیل شامل توانایی محاسبه سود، دارایی ها، میزان ضرر، میزان سرمایه اولیه و آینده اقتصادی تصمیمات مالی مختلف است.
انجام تجزیه و تحلیل و تفسیر نتایج نیز بخش مهمی از هوش مالی است.

درک نیاز روز جامعه: هر جامعه ای نیازهای مهمی دارد که درک آنها باعث می شود تا بتوانیم تصمیمات مالی برتری بگیریم. زیرا در اکثر مواقع نیاز جامعه نیاز ما نیز است.

افزایش هوش مالی فقط نیازمند خواندن و یادگیری کتاب های مختلف نیست!
همچنین نیاز به تمرین و عمل کردن به آنچه که آموخته اید در دنیای واقعی دارد.

رابرت کیوساکی بنیان گذار هوش مالی نوین

رابرت کیوساکی بنیان گذار هوش مالی نوین

رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار و پدر بی پول یکی از بنیان گذاران هوش مالی نوین است.
رابرت کیوساکی با انتشار مجموعه کتاب های پدر پولدار باعث شد تا تمامی مردم با هوش مالی آشنایی پیدا کنند و یا به نقل از رابرت کیوساکی پدر پولدار باعث همه گیر شدن هوش مالی شد.

رابرت کیوساکی معتقد است که رفتن به مدرسه و دانشگاه قسمتی از دین و ایمان مردم شده است ولی چرا ما بچه ها را به مدرسه ها میفرستیم؟ تا در آینده بتوانند شغل پیدا کنند و ثروتمند شوند؟ چر از همان ابتدا به آنها یاد ندهیم که کسب درآمد کنند صاحب کسب و کار شوند!

ثروتمندان آموخته اند که چطور پول در بیاورند و به همین خاطر است که ثروتشان بیشتر و بیشتر می شود.
همچنین  فقرا تنها کارکردن و کارمند بودن یا کارگر بودن را آموخته اند و هیچ آموزشی در زمینه کسب درآمد ندیده اند به همین دلیل است که یا ثابت می مانند و یا روز به روز فقیر تر می شوند.

افزایش هوش مالی برابر است با ثروتمند شدن!

چگونه می توانیم هوش مالی خود را توسعه دهیم و به ثروت برسیم؟

چگونه می توانیم هوش مالی خود را توسعه دهیم و به ثروت برسیم؟

برنامه ریزی مالی

افراد دارای هوش مالی یک برنامه ریزی دقیق برای آینده خود مینویسند و  روزانه آنها را مدیریت و اجرا می کنند.

10% درآمد را ذخیره می کند

افراد دارای هوش مالی به طور مداوم حداقل 10٪ از درآمد کسب شده خود را پس انداز می کنند و از آن برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می کنند یا پول خود را برای سودهای بلند مدت ترکیب می کنند.

به حداقل رساندن بدهی

افراد دارای هوش مالی متوجه مسئولیت سنگین و تأثیر مخرب وام و بدهی در وضعیت اقتصادیشان می شوند.

به همین دلیل آنها بدهی ها و وام های خود را به حداقل می رسانند. اما اگر آنها به وام و قرض کردن نیاز پیدا کنند قبل از دریافت وام و یا قرض میزان دقیق نیاز خود را بررسی میکنند و دقیقا به همان اندازه بدهکاری برای خود ایجاد میکنند. وام و یا بدهکاری هایی که باعث ایجاد سود شود یک پرش اقتصادی محسوب میشود.

اهداف پول بلند مدت و کوتاه مدت را تعیین کنید

اگر شما هدفی نداشته باشید پس انگیزه ای هم برای جمع کردن و یا افزایش درآمد خود ندارید.
برترین کار این است تا یک هدف بلند مدت و یک هدف کوتاه مدت برای خود انتخاب کنید.

با برنامه پول هایتان را خرج کنید!

اگر برای خرج کردن درآمدتان برنامه داشته باشید درآمدتان به صورت بهینه و دقیق و بدون ضرر خرج خواهد شد.

اکثر افراد با هوش مالی بالا حتی برای اتفاقات غیر قابل پیشنی مقداری پول کنار گزاشته اند. کارگران و افرادی که هوش اقتصادی پایینی دارند پس از آنکه حقوقشان را میگیرند و یا به پولی دست پیدا میکنند به صورت تمام پول را خرج میکنند و می گویند: اصلا نمی دانم چطور پولم خرج شد! و این نتیجه بدون برنامه بودن است.

همنشینی با ثروتمندان

برای افزایش هوش مالیتان باید با افرادی که دارای هوش مالی بالایی هستند معاشرت کنید و رفتار ها و الگوهای مالی آنها را بیاموزید. همنشینی با ثروتمندان و افرادی که دارای هوش مالی بالایی هستند باعث میشود تا بتوانید باورها و رفتار های آنها را تحلیل کنید و در صورت کارآمد بودن بیاموزید.

هیچگاه یادگیری درس های جدید را متوقف نکنید!

افراد باهوش مالی بالا هرگز یادگیری مسائل جدید پول، یادگیری استراتژی های امور مالی، سرمایه گذاری، سهام و غیره هرگز متوقف نمی کند.
برای آنها پول به اندازه تنفس هوا ضروری است.

هر لحظه در طول روز آنها یا در حال گوش دادن به یک برنامه صوتی درباره ثروت، خواندن کتاب، صحبت با دیگران در مورد پول، شرکت در سمینار مالی، مطالعه بخش مالی روزنامه و موارد دیگر هستند. پول روشی برای زندگی است ، به همین دلیل آنها از نظر مالی موفق هستند.

پذیرش مسئوليت ها

جیمی می گوید: بهانه آوردن باعث توقف میشود باید مسئولیت زندگی را قبول کرد و سرنوشت را تغییر داد.

هر اتفاق خوب و یا بدی که در زندگی ما رخ می دهد فقط بخاط تصمیمات و اعمال ماست؛ اگر زندگی خوب و یا بدی داشته باشیم هیچکس یه غیر از خود ما مقصر نیست. اولین گام برای ساخت زندگی جدید و برتر پذیرفتن مسئولیت هایی است که تا به حال برای آنها بهانه می آوردیم و یا از آنها سر باز می زدیم است.

شکرگزاری کنید

جیمی خاطرنشان می کند که یک بار مربی میلیونرش به او گفت: جیمی ، اگر می خواهی موفق باشی، این کاری است که من توصیه می کنم انجام بده: هر روز صبح که از خواب بیدار میشوی پنج چیز را پیدا کن که می توانی در زندگی شکر گزاری کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی برای رسیدن به ثروت و موفقیت در زندگی باید مهارت هوش مالی را به خوبی بیاموزید. شما با به کارگیری این هوش اقتصادی می توانید ابعاد مالی مختلف زندگی خود را دگرگون کرده و از همه مهم تر الگوها و باور های مالی مثبتی را در خود به وجود آورید. کافیست از همین حالا برای یادگیری این مهارت اقدام کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سال نو مبارک - میتوانید به کمک کد eyd در خرید اشتراک ویژه، 30 درصد تخفیف بگیرید.
+
بستن